W trakcie pandemii mogliśmy zauważyć sporo zmian na rynku pracy – dotyczyły one kwestii zarządzania zespołem, przejścia na tryb zdalny, a nawet wprowadzenia rotacyjnego systemu pracy. To ostatnie rozwiązanie sprawdziło się w wielu miejscach i cieszy się zainteresowaniem tak naprawdę po dziś dzień. Praca rotacyjna łączy model zdalny ze stacjonarnym, dzięki czemu pracownicy mają zapewnione dogodne warunki sanitarne i komfort niezależnie od okoliczności. Choć wiele osób myśli, że to rozwiązanie idealne wyłącznie w zakładach produkcyjnych, to tak naprawdę sprawdza się w wielu innych miejscach. Wyjaśniamy, gdzie jeszcze warto postawić na rotacyjny tryb pracy.

Rotacyjny system pracy – czym jest?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym w ogóle jest rotacyjny system pracy, ponieważ dla wielu osób może być to dość enigmatyczny termin. To nic innego jak cykliczna zmiana godzin pracy, dni lub zdarza się nawet, że miejsc pracy. Zmiana ta dotyczy pracowników danego przedsiębiorstwa, którzy są przydzielani w harmonogramie do wykonywania różnorodnych zadań bądź obejmowania stanowisk. Z uwagi na wszechstronność tego trybu, ma on zastosowanie w wielu branżach. Choć przyjęło się, że dotyczy on wyłącznie zakładów produkcyjnych, to tak naprawdę może pojawiać się w transporcie czy nawet służbie zdrowia. Wszystko z uwagi na szereg korzyści, które ten model przynosi zarówno pracownikom, jak i pracodawcom.

Jakie są korzyści rotacyjnego trybu pracy?

Rotacyjny system pracy świetnie sprawdza się w wielu branżach i cieszy uznaniem ze strony pracowników i pracodawców. W zależności od charakteru pracy będzie przynosić inne efekty. Jeśli model ten dotyczy pracowników linii produkcyjnej, rotacja sprawia, że proces jest ciągły i bardziej wydajny. Z kolei praca biurowa w mniejszych firmach gwarantuje oszczędności związane choćby z wynajmem powierzchni. Mniejsza przestrzeń i niższy koszt jej utrzymania to sposób na szybkie podniesienie standardów i zaoferowanie pracownikom wygody oraz prestiżu. Sami pracownicy, którzy pracują w takim trybu, mają więcej czasu na samorozwój i poszerzanie swoich kompetencji. Unikają rutyny, wykorzystują w pełni swój potencjał i są bardziej efektywni.

Wady pracy rotacyjnej

Nie da się ukryć, że choć system rotacyjny jest bardzo korzystny i przyciąga uwagę pracowników oraz pracodawców, to niesie również sporo wyzwań i bywa zbyt skomplikowany dla niektórych osób. Zdarza się, że pracownicy odczuwają trudności w kwestii dostosowania się do częstych i dynamicznych zmian. W końcu system ten wymaga elastyczności w kontekście grafiku bądź samego środowiska pracy. Dodatkowo praca rotacyjna może utrudniać zachowanie równowagi pomiędzy życiem osobistym a pracą. Aby rozwiązanie to było rzeczywiście efektywne, warto, by pracodawca zagwarantował zespołowi jak najlepsze wsparcie i warunki, dzięki którym rotacyjny model będzie w pełni efektywny.